Kategorie

Kategorie

Kategorie

OŚWIETLENIE CMH - WADY I ZALETY. WIECEJ INFO.

OŚWIETLENIE CMH - WADY I ZALETY. WIECEJ INFO.

Branża się zmienia, a konkurencja wśród plantatorów stała się ostra. Jeśli chcesz zachować swoją przewagę, musisz być na bieżąco z najnowszą technologią oświetleniową. Oznacza to lepsze poznanie lamp ceramiczny z metahalogenkiem tzw CMH.

Ceramiczne lampy, zwane także ceramikami emitującymi światło, to najnowsza innowacja w oświetleniu roślin . Przynoszą wiele korzyści jednak jest też kilka wad, które postaram się przybliżyć.

Czym są ceramiczne lampy metalohalogenkowe?

Lampy metalohalogenkowe CMH są wykonane z rurą łukową wykonaną z kompozytu ceramicznego zamiast kwarcu lub PCA. Dzięki temu rura osiąga wyższą temperaturę. Aby osiągnąć niższą temperaturę pracy w lampach HID wykonanych z kwarcu lub PCA, należy użyć kombinacji gazów, które niekoniecznie wytwarzają optymalne światło dla fotosyntezy.

Wyższa temperatura robocza rury ceramicznej pozwala na idealną mieszaninę gazów. Stwarza to pełniejsze spektrum światła, które zwiększa wzrost, ogólny stan zdrowia i wydajność roślin. Dla ceramicznych metalohalogenków potrzebny jest specjalny balast. Nie zrobi tego żaden cyfrowy statecznik. Lampy CMH wymagają niskiej częstotliwości, co sprawia, że ​​cyfrowe stateczniki wysokiej częstotliwości są niekompatybilne.

W zależności od jakości systemu i miejsca dokonywania zakupów, kompletny zestaw akcesoriów CMH kosztuje od 600 nawet do 2500zł. Większość zestawów posiada jedną lampę 315W, ale jest kilka urządzeń, które posiadają dwie lampy o łącznej mocy 630W. Same lampy kosztują od 400 do 500zł.

Lampy występują w dwóch wersjach: 3100K (pełne widmo) i 4200K (niebieskie widmo). Producenci twierdzą, że będziesz musiał wymieniać swoje lampy co dwa lata.

Zalety świateł CMH

Pieniądze, które zaoszczędzisz na rachunku za energię, są najważniejszą zaletą przejścia na światła CMH. Chociaż początkowy koszt systemu jest droższy niż inne systemy HPS , systemy CMH pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy na dłuższą metę. 

Niektórzy dostawcy twierdzą, że jeden CMH o mocy 315 W jest równoważny jednej lampie HPS o mocy 1000 W pod względem wydajności. Inni podali, że potrzebujesz dwóch lamp CMH o mocy 315 W, aby uzyskać te same wydajności co HPS o mocy 1000 W. Różne raporty prawdopodobnie mają związek z innymi elementami w growboxie, szklarni czy pomiesczeniu uprawowym i poziomem umiejętności ogrodnika, a prawda prawdopodobnie leży gdzieś pośrodku. W każdym razie, ogólna zgoda jest taka, że ​​twoja wydajność na wat jest większa w przypadku C<H dziesz wydawać o wiele mniej na energię elektryczną, aby zasilić twoje światła.

Te lampki mają również niską moc grzewczą ze względu na ich niską moc.

Powiedzmy, że masz mały pokój z czterema świecami o mocy 1000 W HPS. Twoje cztery lampy same tworzą 4kw energii , które wymaga chłodzenia. Odpowiedź nasuwa się sama.  Twój klimatyzator nie będzie musiał działać tak często, a zobaczysz oszczędności na rachunku za energię. Niska wydajność cieplna CMH sprawia, że ​​są idealnym wyborem dla małych pomieszczeń do uprawy, takich jak szafy i namioty hodowlane. tzw. growboxy 

Kolejną korzyścią jest to, że przy statecznikach wymaganych do ich obsługi nie będziesz musiał zajmować się zakłóceniami elektromagnetycznymi (EMI), które wielu hodowców doświadcza z cyfrowymi statecznikami. Wiadomo, że wysoki poziom zakłóceń elektromagnetycznych z cyfrowych stateczników zakłóca obsługę telefonii komórkowej, radio, Wi-Fi i telewizję kablową itd

Zaletą CMH jest ich lepsza jakość światła w porównaniu z innymi lampami HPS .Po pierwsze, mają szersze spektrum niż inne lampy HPS - wynik niemal idealnego, unikalnego połączenia soli, halogenków i gazów stosowanych w rurze łukowej.

Ta mieszanka tworzy spektrum zbliżone do słońca i emituje wspaniałe, ostre, białe światło. W rzeczywistości współczynnik oddawania barw (CRI) dla lamp ceramicznych wynosi od 90-92. Aby dać ci jakąś perspektywę, CRI słońca wynosi 100. Lampy HPS wahają się od 20-30, a halogenki metali w zakresie 60-65. Im bliżej CRI jest 100, tym bliższe jest widmo Słońca.

Pod względem jakości światła ceramika obejmuje promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone w swoim spektrum, które rośliny lubią. Większe ilości promieni UV wytwarzają mocniejsze, bardziej liche łodygi. Oznacza to, że wzrost i wigor twoich roślin będzie niezrównany, szczególnie w fazie wegetatywnej. Ze względu na niewiarygodny wzrost produkcji CMH, hodowcy odnotowali wielki sukces, stosując NAWOZY KRZEMOWE w połączeniu z tymi lampami.

Krzemionka pomaga w podziale komórek i tworzy silniejsze ściany komórkowe, co sprawia, że ​​liście, łodygi i gałęzie są znacznie silniejsze i lepiej wytrzymują ciężar owoców. Jako dodatkowy bonus, szkodniki nie lubią zdrewniałych łodyg, ponieważ są zbyt trudne do pogryzienia. 

Wreszcie stateczniki CMH wykorzystują technologię fali prostokątnej. Kiedy patrzysz na wykres z tyłu pudełka, w którym jest zapakowana twoja żarówka, zauważ wysokie szczyty i niskie spadki. Szczyty są wskaźnikiem energii wypychającej z żarówki. 

niskie spadki wskazują na światło próbujące przejść na następny szczyt. Możesz to zobaczyć na własne oczy, gdy robisz zdjęcia i filmy z twojego growroomu. 

Pasma światła są pikami na wykresie, a odstępy między nimi wskazują spadki. Dzięki technologii fal prostokątnych jest mniej spadków. Wytwarzana jest bardziej stabilna wiązka światła, co oznacza, że ​​rośliny otrzymują więcej światła w ciągu swojego życia.

Wady świateł CMH

Istnieją dwie główne wady dla świateł CMH. Pierwsza została już wspomniana, co stanowi koszt początkowy. Jeśli jesteś jak większość hodowców, prawdopodobnie wybrałeś najbardziej przystępną trasę przy zakładaniu ogrodu.

Jednak wraz ze wzrostem twojej wiedzy i doświadczenia z czasem możesz zauważyć, że warto zmienic niektóre komponenty w swoim ogrodzie.

Inną wadą jest to, że hodowcy muszą zachować szczególną ostrożność podczas pracy w sadzawce, gdy światła są włączone. Wiele świateł CMH pochodzi z ostrzeżeniami od producentów, którzy sugerują, że hodowcy nie powinni przebywać w pobliżu lamp dłużej niż przez kilka minut, gdy są włączeni, chyba że zastosowano odpowiednie osłony lub inną ochronę.

Dzieje się tak dlatego, że jeśli zewnętrzna powłoka lampy jest pęknięta lub przebita, istnieje ryzyko poważnych oparzeń skóry i stanów zapalnych oka z krótkofalowego promieniowania UV. Jest to tylko potencjalna wada, jeśli chcesz pracować w ogrodzie przez dłuższy czas, gdy światła są włączone. Ewentualnie możesz pracować podczas ciemnego cyklu.

Polecam pracę z zielonym światłem, np Agrolite  Zielone światło nie zakłóci naturalnych rytmów roślin. Inną opcją jest zastosowanie odbłyśnika typu cooltube, ale wadą tego jest zmniejszenie światła dla roślin. Ważne jest, aby pamiętać, że ogólnie lampy CMH są bezpieczne, jednak zawsze istnieje ryzyko.

 Jeśli chcesz nadążyć za konkurencją, powinieneś rozważyć przejście na ceramiczne lampy metalohalogenkowe. Będziesz szczęśliwym hodowcą.

Tags: cmh

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*


Product successfully added to the product comparison!